Sejfy pancerne możesz kupić z klasycznym lub nowoczesnym zamkiem biometrycznym. Jaki będzie bezpieczniejszy? W praktyce sejf na linie papilarne to wygodne rozwiązanie, ale nie zawsze najbezpieczniejsze. Przejrzyj krótki poradnik, zanim dokonasz wyboru skrytki pancernej do domu lub firmy.
W jaki sposób działa sejf z zamkiem biometrycznym?
Dobry sejf na linie papilarne to połączenie wygody i bezpieczeństwa. Metoda dostępu biometrycznego do wnętrza sejfu sprawdzi się w przypadku osób, które cenią sobie szybki dostęp do kosztowności bez konieczności przechowywania klucza w innym, trudnodostępnym miejscu.
Zasada działania sejfu biometrycznego jest prosta:
- Przy pierwszym uruchomieniu skrytki musisz zakodować swoje dane biometryczne.
- Następnie w razie chęci uzyskania dostępu do wnętrza sejfu musisz przyłożyć palec do czytnika linii papilarnych.
- System po zaskandowaniu linii papilarnych i potwierdzeniu autentyczności użytkownika otworzy zamek.
Aby zamknąć sejf, wystarczy dopchnąć drzwiczki do zamka i to wszystko. W razie chęci ponownego otwarcia ponownie musisz przyłożyć zakodowany palec do czytnika. Jeśli chcesz mieć w domu sejf na linie papilarne, możesz zajrzeć na stronę Hartmann Tresore: https://www.hartmann-tresore.pl/. W jednym miejscu znajdziesz sprawdzone i certyfikowane modele, które świetnie zabezpieczą Twoje prywatne kosztowności.
Dlaczego warto zdecydować się na sejf do domu z czytnikiem linii papilarnych?
Bezpieczeństwo to główny powód, dla którego warto zdecydować się na sejf na linie papilarne. Zamek nie rejestruje całego odcisku palca, a jedynie charakterystyczne punkty linii papilarnych, które u każdego człowieka są niepowtarzalne. Dzięki temu nie ma ryzyka, że osoby trzecie uzyskają dostęp do pancernej skrytki. Pozostałe zalety sejfów z zamkiem na linie papilarne to:
- niezawodność – zamki biometryczne działają niezawodnie i odczytują linie papilarne z wyjątkową precyzją,
- komfort – jeśli masz sejf z odczytem linii papilarnych, możesz wygodnie go otwierać i zamykać bez użycia klucza.
Zamki biometryczne gwarantują poprawność odczytu średnio do 10 000 skanów. To oznacza, że może (ale nie musi) pojawić się błąd odczytu dopiero w jednej na dziesiątki tysięcy prób. A zatem sejf z biometrią to nowoczesne rozwiązanie. Jeśli jednak cenisz sobie niezawodność i wolisz klasyczne metody otwierania zamków, zdecyduj się na sejfy z zamkiem kluczowym.
Co warto sprawdzić przed zakupem sejfu z zamkiem na czytnik linii papilarnych?
Zanim jednak zdecydujesz się kupić sejf na linie papilarne, sprawdź kilka parametrów technicznych. Kluczowa jest klasa bezpieczeństwa samego zamka, a także bryły konstrukcyjnej sejfu. Najlepsze zamki na odcisk palca to te zgodne ze standardami VDS Schadenverhütung GmbH. To gwarancja wysokiej jakości wykonania i niezawodności zamka. Dodatkowo zweryfikuj też inne kwestie dotyczące:
- wymiarów wewnętrznych i zewnętrznych,
- grubości ścianek i drzwiczek,
- wagi,
- materiału wykonania,
- przeznaczenia.
Koniecznie sprawdź też maksymalną wartość chronionych przedmiotów. To podstawa, aby w razie ewentualnej kradzieży ubiegać się o odszkodowanie.
Jak bezpiecznie korzystać z sejfu na biometrię?
Choć nie jest to trudne, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Zanim przystąpisz do skanowania linii papilarnych, zadbaj o czystość dłoni i palców. To te miejsca są zapisane w pamięci zamka. Nawet najmniejsze zabrudzenie opuszka palca może doprowadzić do błędnego odczytu.
Jeśli decydujesz się na sejf na linie papilarne, pamiętaj też o tym, aby zawsze zwracać uwagę na stan swoich dłoni. Unikaj czynności, które mogłyby spowodować widoczne rany i uszkodzenia naskórka. Wtedy będziesz mieć kłopot z otwarciem sejfu – szczególnie jeśli masz zakodowany tylko jeden odczyt biometrii.