Procesor to niewątpliwie jeden z najważniejszych podzespołów każdego komputera, w związku z tym jest on brany pod uwagę przy zakupie sprzętu. Jak zatem wybrać procesor? Czym różnią się procesory instalowane w komputerach stacjonarnych i laptopach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Do czego służy procesor w komputerze?
Powszechnie wiadomo, że procesor (inaczej CPU) to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Dzieje się tak, ponieważ jest to układ scalony, który odpowiada za większość zadań realizowanych przez komputer. W praktyce CPU pobiera bowiem dane z pamięci komputera, interpretuje je, a następnie realizuje zawarte w nich polecenia. Dzisiejsze procesory składają się z wielu rdzeni, posiadają wbudowaną pamięć podręczną i mogą być wyposażone w zintegrowany układ graficzny. W związku z tym wybór procesora jest bardzo ważny, ponieważ bezpośrednio wpływa na wydajność sprzętu. Dokonując go, warto dokładnie przeanalizować ranking procesorów.
Jak wybrać procesor?
W sprzedaży oferowanych jest wiele różnych procesorów, a ich producenci regularnie wypuszczają na rynek nowe modele. Co zatem wziąć pod uwagę przy wyborze tego produktu? W praktyce wśród najważniejszych kwestii wymienić należy:
- ilość rdzeni, ponieważ im będzie ich więcej, tym wydajniej będzie działał sprzęt, a praca na wielu programach jednocześnie będzie bardziej komfortowa;
- częstotliwość taktowania, ponieważ im będzie ona wyższa, tym wydajniejszy będzie procesor. Pod uwagę warto wziąć zarówno taktowanie bazowe, jak i taktowanie turbo, które jest uruchamiane wyłącznie w przypadku takiej potrzeby;
- zintegrowany układ graficzny, który powinien być wystarczający do codziennych zastosowań takich, jak przeglądanie internetu, praca na prostych programach, czy granie w starsze i mniej wymagające gry;
- pobór energii, ponieważ wpływa ona na energooszczędność danego komputera;
- zastosowanie sprzętu, ponieważ inny procesor będzie wystarczający w przypadku komputera służącego do przeglądania internetu, a jeszcze inny w przypadku sprzętu wykorzystywanego do pracy, czy grania w gry;
- możliwość podkręcania taktowania, co pozwala jeszcze bardziej zwiększyć wydajność procesora, a co za tym idzie całego sprzętu.
Procesor w komputerze stacjonarnym i laptopie – różnice
W kontekście procesorów warto wiedzieć także o tym, że podzespoły montowane w komputerach stacjonarnych i laptopach, mimo iż są zbudowane w podobny sposób, to w praktyce różnią się od siebie. Te pierwsze są z reguły znacznie bardziej wydajne oraz możliwa jest ich modernizacja. W celu jej ułatwienia montowane są na specjalnej podstawce. Procesory w laptopach są pod tym względem znacznie ograniczone, co przekłada się na gorsze osiągi. Zarówno chłodzenie, jak i zasilanie jest bowiem projektowane pod kątem danego modelu laptopa.
Podsumowując, należy stwierdzić, że przy wyborze procesora warto wziąć pod uwagę jego parametry oraz zastosowanie. Pozwoli to kupić lub zbudować komputer odpowiadający indywidualnym potrzebom.