W dwudziestym pierwszym wieku nauka online stała się chętnie wykorzystywanym na całym świecie sposobem na zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności. Nie powinno zatem dziwić, że stale pojawiają się nowy platformy edukacyjne, które oferują różnorodne kursy przydatne na rynku pracy, ale także interesujące jako prywatne hobby. Pokażemy Ci, jakie możliwości, jeśli chodzi o naukę online, oferują Ci:
- dwie bardzo znane platformy globalne, to znaczy Coursera oraz Udemy,
- platforma, która aspiruje do bycia jednym z liderów w tym segmencie rynku – Strefakursów.pl.
Całość uzupełnimy dość nietypowym wyborem, ponieważ czwarte spośród rozwiązań nie ma charakteru komercyjnego. Jest to platforma do szkoleń online, którą prowadzi PARP – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Zostań z nami, a przekonasz się, że każde z wyżej wymienionych rozwiązań ma swoje unikalne atuty oraz funkcjonalności. Mocno różnią się one również pod kątem zakresu tematycznego. To właśnie dlatego warto je porównać, aby znaleźć jak najlepszą opcję dla swoich potrzeb. Zresztą nie musisz ograniczać się wyłącznie do jednej takiej platformy, a wręcz przeciwnie – możesz przecież zaczerpnąć co nieco z każdej z nich.
Coursera – edukacja online na szczeblu (prawie) akademickim
Coursera to jedna z najbardziej znanych internetowych platform edukacyjnych online. Została ona założona w 2012 roku. W ciągu tych kilkunastu lat Coursera zdobyła zaufanie na całym świecie, oferując swoim użytkownikom szeroki wybór kursów.
Coursera – ekskluzywna, a zarazem powszechnie dostępna
Na uwagę zasługuje tutaj fakt, że duża część spośród oferowanych szkoleń jest prowadzona przez renomowane instytucje i ośrodki akademickie, w tym na przykład: Kalifornijski Instytut Techniczny, Uniwersytet Kalifornijski, Uniwersytet Columbia czy Uniwersytet w Yale. Taki stan rzeczy to jedna z głównych różnic, jakie występują między Courserą oraz inną globalną platformą do nauki przez internet, czyli Udemy.
Case Coursery pokazuje, że edukacja online może być z powodzeniem organizowana przez kursy są również przez czołowe, postrzegane jako konserwatywne ośrodki akademickie. A zatem, użytkownicy korzystający z Coursery mogą liczyć na pewną ekskluzywność.
Platforma ta oferuje klientom kursy w kilkunastu językach. Poza angielskim są to na przykład: arabski, koreański, hiszpański czy japoński. Dostępność materiałów różnorodnych pod względem języka czyni platformę jeszcze bardziej dostępną dla ludzi z całego świata.

Coursera – ile to kosztuje?
Użytkownicy Coursery mają możliwość darmowych szkoleń, z czego chętnie korzystają użytkownicy chcący poznać, czy nauka online jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem. Jak się jednak zapewne domyślasz, za oficjalne certyfikaty i często trzeba uiścić opłaty. W zależności od rodzaju kursu, poziomu jego zaawansowania czy ilości materiałów edukacyjnych może być to od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.
Rozdzielenie nauki i certyfikacji to naszym zdaniem dobra decyzja. Oznacza ona bowiem, że Coursera stała się rozwiązaniem skierowanym zarówno do studentów dopiero rozpoczynających swoją edukacyjną drogę (a zatem mających niewielkie dochody lub będących na utrzymaniu rodziców), jak i doświadczonych zawodowców, którzy są gotowi zapłacić za certyfikat, a jednocześnie szukają aktualnej wiedzy zgodnej z wymogami stawianymi im przez rynek pracy.
Ponieważ pozyskane certyfikaty można dodać do swojego profilu na platformie LinkedIn, możemy dzięki temu przyciągnąć potencjalnych headhunterów.
Coursera – jaka tematyka kursów?
Coursera jako platforma do nauki online wyróżnia się również różnorodnym zakresem tematycznym w zakresie szkoleń. Dostępna oferta obejmuje między innymi takie dziedziny jak:
- ekonomia,
- informatyka,
- fizyka,
- marketing,
- biznes,
- kryptowaluty,
Generalnie, platforma ta cieszy się dużym uznaniem ze względu na wysoką jakość kursów (szkolenia są prowadzone przez światowej klasy specjalistów). Naszym zdaniem jest produkt premium, obok którego trudno przejść obojętnie, jeśli liczy się na wysokiej jakości materiały szkoleniowe.
Udemy
Udemy, jak sama nazwa wskazuje (nazwa ta to w rzeczywistości zbitka słów: you + academy) jest platformą skupiającą się przede wszystkim na umiejętnościach i praktycznej wiedzy. Z jednej strony jest to zaleta – wiedza ta może okazać się przydatna na rynku, przyczyniając się do wzrostu wynagrodzenia
Z drugiej jednak strony niektórym może brakować materiałów z zakresu fizyki, etyki czy historii literatury – tymczasem, właśnie takie rozwiązania oferuje opisana już przez nas Coursera.
Nieprzypadkowo to właśnie Udemy jest obecnie największą platformą szkoleniową online na świecie na przykład pod względem ilości dostępnych kursów czy liczby użytkowników. Taki stan rzeczy wynika zapewne z bardzo prostego faktu (oczywiście, przyczyn tych może być znacznie więcej) – szkolenia online w Udemy są po prostu tanie i w przeliczeniu na PLN kosztują nie więcej niż kilkaset złotych.
Do tego trzeba dodać, że bardzo często dostępne są promocje. Nie są to jedynie kosmetyczne zmiany, ale wręcz przeciwnie – nierzadko bowiem okazuje się, że przeceny wynoszą kilkadziesiąt procent (czasem nawet 90 proc.!). Warto o tym pamiętać, ponieważ okazuje się, że opłaty za pojedyncze szkolenia zaczynają się już od zaledwie 40-50 złotych.

Co oferuje Udemy?
Tym, co odróżnia Udemy spośród innych konkurencyjnych platform, jest m.in. możliwość tworzenia kursów przez każdego użytkownika. Taki stan rzeczy sprawia, że oferta jest bardzo różnorodna, a tworzeniem materiałów mogą zajmować się również praktycy z doświadczeniem komercyjnym zdobytym w biznesie.
Rzecz jasna, materiały te są weryfikowane przez Udemy pod kątem merytoryki oraz przejrzystości. Taka kontrola ma za zadanie zapewnić jakość usług świadczonych przez platformę.
Udemy oferuje szkolenia w ponad sześćdziesięciu językach. Ponieważ poszczególne kursy na Udemy są opiniowane przez kursantów, łatwiej jest dobierać odpowiednie szkolenia na podstawie ich doświadczeń.
Jeśli chodzi o zakres tematyczny, wybór kursów jest ogromny. Obejmuje on między innymi takie obszary jak:
- programowanie,
- IT,
- fotografię,
- marketing,
- zarządzanie
- rozwój osobisty.
Strefakursów.pl
Strefakursów.pl to wprawdzie mniej znana, raczej lokalna platforma w porównaniu z powszechnie rozpoznawalną Courserą i Udemy. W niczym jednak mu to nie ujmuje, czego dowodzą dobre opinie użytkowników – można tam znaleźć praktyczne szkolenia online związane szeroką pojętą pracą biurową, rozwojem umiejętności miękkich (soft skills) itp. Wprawdzie w porównaniu z dwiema poprzednimi oferta Strefakursów.pl jest nieco mniejsza, ale nadal możemy tam znaleźć internetowe szkolenia m.in. w następujących kategoriach:
- programowanie,
- IT,
- marketing online,
- projektowanie,
- biznes,
- zarządzanie.
A zatem, jest to stosunkowo rozbudowana oferta. Jak zapewne zdążyliście zauważyć, pokrywa się ona z tematyką kursów dostępnych na Udemy czy Courserze.
Strefakursów.pl oferuje swoim użytkownikom przejrzystą szatę graficzną, co zdecydowanie ułatwia nawigację po stronie oraz znalezienie interesującego nas kursu. Po opłaceniu danego szkolenia istnieje również możliwość dokupienia dodatkowych kursów w ramach pakietu (po promocyjnej cenie) bądź wykupienia dostępu w ramach pakietu grupowego (to ostatnie jest podobne do stosowanego przez Udemy pakietu Business).

Szkolenia PARP online (Akademia PARP)
Ciekawym rozwiązaniem jest również Akademia PARP, czyli cykl szkoleń online udostępnianych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W ramach Akademii PARP zyskujemy dostęp do kursów z takich dziedzin jak:
- finanse,
- kompetencje,
- marketing,
- prawo,
- zarządzanie,
Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to szkolenie online dedykowane drobnym przedsiębiorcom lub osobom, które planują otworzyć biznes. Dostęp do praktycznej, a jednocześnie przystępnie przedstawionej wiedzy ma za zadanie ułatwić prowadzenie biznesu oraz konkurować na rynku.
Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na rodzaje kursów dostępne np. w kategorii „Zarządzanie”:
- Cyberbezpieczeństwo w MŚP,
- Kadry i płace w praktyce,
- Jak założyć własną firmę?
- Ubezpieczenia w MŚP,
- Spedycja i logistyka w eksporcie.
Najlepsze platformy do nauki online – Podsumowanie
Czas na krótkie podsumowanie – generalnie, każda spośród opisanych przez nas platform edukacyjnych ma swoje unikalne cechy, które sprawiają, że warto zainteresować się oferowanymi rozwiązaniami. Przykładowo:
- Coursera wyróżnia się z uwagi na swój prestiż oraz współpracę z renomowanymi ośrodkami akademickimi. Trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami,
- Udemy daje nam ogromny wybór praktycznych kursów dostępnych w niskiej cenie i stworzonych przez nauczycieli-praktyków. Niestety, mimo atrakcyjnych cen niektóre ze szkoleń oferują jedynie podstawową wiedzę,
- Strefakursów.pl to dość rozbudowany pakiet szkoleń do pracy biurowej, które są dostępne w niskich cenach oraz grupowych pakietach promocyjnych. Pewną słabością jest nie tak mocno jak na Udemy czy Courserze oferta kursów,
- Akademia PARP oferuje kursy, które są bezpłatne, a mimo to ich ukończenie również wieńczy otrzymanie certyfikatu. Są to jednak szkolenia dość niszowe. przeznaczone głównie dla obecnych lub przyszłych przedsiębiorców.